niedziela, 20 maja 2012

[231] "Tunele. Spirala"

Autor: Roderick Gordon & Brian Williams
Tytuł oryginalny: Spiral
Wydawnictwo: Wilga
Seria: Tunele, tom 5
Rok wydania: 2012
Stron: 428
Ocena: 
8/10Pod koniec czwartego tomu pozostawiliśmy bohaterów u ojca Drake'a. Na początku tego dowiadujemy się, że Will i Chester spędzają czas na ćwiczeniach, Elliott poznaje uroki nastoletniego życia - typu kąpiele i makijaż, zaś ojciec Drake'a i ojciec Chestera przeprowadzają jakieś badania. Sam Drake prowadzi własne śledztwo. Tymczasem Styksowie działają coraz śmielej. Ludzie zostają zmieniani w żywe bomby. Większość ludzi z wysokich stanowisk zostaje Naświetlona. Nastaje czas otwartej wojny. Do akcji włączają się też kobiety Styksów, zaczyna się bowiem Faza. Jak rozmnażają się Styksowie? Do tej tajemnicy dobrze jest być naprawdę przygotowanym.

To już piąty tom serii. Pierwszy zaczął się dość niewinnie. Ojciec naukowiec, pasjonat tuneli, żona nie wtrącała się w jego zajęcia, a syn mu pomagał. Gdy ojciec zaginął, Will ruszył za nim wraz z Chesterem, w głąb ziemi. Razem przeżywają w przygody w podziemnym świecie. Jednak im dalej w głąb ziemi, tym straszniej się robiło. Pojawiało się coraz więcej śmierci, okrucieństwa i walki. Coraz więcej mrocznych tajemnic, których czasem czytelnicy woleliby nie poznać. Tutaj autorzy serwują nam kolejne niespodzianki, wiele poznanych dzięki nowemu członkowi "grupy ratującej świat", którym jest Styks, ojciec Elliott. Odpowiada bowiem na jedno z ważniejszych pytań - dlaczego właściwie doktor Burrows i jego syn znaleźli się w podziemnym świecie...

Książka niewątpliwie wciąga. Gdy pozna się i polubi ten świat, jaki przedstawili nam autorzy, z chęcią sięga się po kolejne tomy. Jednakże czytając już ostatnie strony zaczęłam myśleć - ile jeszcze tomów? Sprawdziłam, że podobno zaplanowanych jest sześć, co by znaczyło, że czytałam właśnie przedostatnią. I mam nadzieję, że tak zostanie. Tunele to seria złożona, każdy tom odkrywa kolejną tajemnicę, ale to powoli zaczyna męczyć. Zbyt wiele szczegółów, zbyt wiele nowych wątków sprawia, że wszystko zdaje się być przesadzone. Niech wydadzą ostatni tom, przeczytamy ostatnie tajemnice Styksów i zapamiętajmy Tunele jako naprawdę dobrą serię. Mam nadzieję, że tak się stanie.

Książkę dostałam od Wydawnictwa Wilga, za co serdecznie dziękuję :)

15 komentarzy:

 1. Bardzo chciałabym przeczytać tą serię. Jak będzie dostępna w bibliotece na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam wiele pozytywnych opinii, ja po serię, jak na razie, nie sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na tej książce kończy się seria w bibliotece. Będę musiała jeszcze trochę poczekać, ale poprzednie bardzo mi się podobały

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam bodajże trzy pierwsze części i raczej niezbyt mi się podobały. Raczej po nią nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 5. nie czytałam tej serii. I szczerze mówiąc nie mam zamiaru na razie tego zmieniać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajny tytuł bloga, książki jeszcze nie czytałam ale może kiedyś to nadrobię.

  OdpowiedzUsuń
 7. Rany! Ja jeszcze nie przeczytałam temu poprzedzającego ten. Nie wiedziałam, że Drake ma rodziców, myślałam, że wraz z Eliot porzucili świat zewnętrzny. No to się narobiło.
  Tę część dostałam na zajączka i jak widzę muszę jak najszybciej nadrobić straty. ; )

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakoś nie ciągnie mnie akurat do tej serii.
  Ps. nn na Sen o wojnie:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapraszam na nn - goraca-krew:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem bardzo ciekawa tej serii, jednak jakoś nie mogę kupić pierwszego tomu. No cóż, trzeba wreszcie się przełamać i to zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 11. Następna seria na mojej liście. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ta seria jest nadal przede mną. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. świetna seria<3 na wakacje wypożyczam z biblioteki ten tom;P mam nadzieje że będzie równie fajny jak poprzednie:*

  OdpowiedzUsuń
 14. P.S.polecam tą serię

  OdpowiedzUsuń
 15. jedna z najlepszych serii jakie czytałem
  polecam ją

  OdpowiedzUsuń

"Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje..."