sobota, 6 kwietnia 2013

[291] "Wiedźma.com.pl" Ewa Białołęcka


Autorka: Ewa Białołęcka
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Rok wydania: 2008
Stron: 360
Cena: 28.99zł
Ocena:
9/10


„Ludzie wiele rzeczy powinni, ale nic z nich nie wychodzi.”


   Bohaterką książki jest typowa kobieta XXIw. - niezamężna, ale z dzieckiem, uzależniona od komputera, o zjadliwym poczuciu humoru i ciętym języku. Jednym słowem: Reszka. Reszka z dnia na dzień dowiaduje się, że dostała spadek. Nie byle jaki - dom na wsi. Jednakże... najdokładniejsze wojskowe mapy nie są w stanie znaleźć tajemniczej miejscowości. O wioseczce wiedzą chyba tylko ci, co w niej mieszkają. Ale cóż, to jednak dom na wsi. Reszka wyrusza więc do tajemniczej wsi, gdzie internetu brak, miejscowa ludność patrzy na nią ze strachem, co najwyraźniej ma związek z nie-sławą ciotki, ale za to niezwykle towarzyskie okazują się być... duchy. I, cytując okładkę, Reszka "sama nie wie - szajba to czy gen...".

Normalna kobieta boi się myszy, pająków i zmarszczek. Normalne kobiety boją się też duchów. Nigdy nie twierdziłam, że jestem normalna.

   Na początku było mi dość trudno wczuć się w język jakim posługuje się autorka. Dość kwieciste porównania (już na pierwszej stronie znokautowały mnie "dawno zmarłe powidła śliwkowe")  trochę mnie zniechęcały, ale o dziwo po kilkunastu stronach czytałam już bez problemu. Wręcz już było z górki - razem z Reszką i jej ciętym humorem wędrowałam do i po Czcince, poznawałam kolejne fakty i osoby i odkrywałam mniej lub bardziej paskudne sekrety zmarłej ciotki i nie tylko. To co mi się podobało to postawa Reszki - bohaterka błyskotliwa i pewna siebie, która nie uwierzyła nim nie sprawdziła  - w większości przypadków. Nawet stuknięta ciotka, wtrącająca się w jej życie zza grobu, miała z nią ciężką przeprawę.

Miałam ochotę się upić aż do przerwy w życiorysie, zjeść kilo maryśki w sałatce albo strzelić sobie w łeb z procy - cokolwiek, byle odpłynąć i pozostawić za sobą tę wstrętną rzeczywistość.

   Z chęcią dałabym 10/10, bo to jest książka, nad którą naprawdę wspaniale spędziłam czas. Jednakże w pewnym momencie mam wrażenie, że autorka przesadziła trochę w kreowaniu całego spisku, gdzie wszelkie fakty i motywy odnalazły się w parę stron. Dwa punkty odjęłam, za ciekawie spędzony czas jeden dodałam, wyszło 9. A książkę ogólnie polecam, bo "Wiedźma.com.pl" to kawał dobrego humoru i akcji.

   Przybyła do mnie z Włóczykijki, może ktoś jeszcze nie słyszał o tej akcji, to link jest poniżej w logo.


10 komentarzy:

 1. Koniecznie muszę ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi ciekawie. Szczególnie to o duchach;) Może się skuszę:)
  Ps. Serdecznie zapraszam na nn na gorącą-krew, pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń

 3. Recenzja ciekawa, ale nie wiem czy sięgnę po tę książkę:) A o włóczykijce nie słyszałam jeszcze:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i średnio mi się podobała. Właśnie język autorki przeszkadzal mi w odbiorze ;)
  Pozdrawiam,
  Mai

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam o niej kiedyś i z chęcią się skuszę

  OdpowiedzUsuń
 6. Czekam na Włóczykijkę z tym tytułem :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pomimo zachęcającej recenzji i ciekawej tematyki, raczej nie trafi do moich priorytetów, ale myślę,że przyjdzie na nią czas :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Podoba mi się fabuła. Jak znajdę to przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń

"Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje..."