niedziela, 22 września 2013

[316] "Prymuska" Ewa Bagłaj


Autorka: Ewa Bagłaj
Wydawnictwo: Muza
Seria: Broszka, tom 3
Rok wydania: 2013
Stron: 222
Ocena:
8/10

 "Bo przecież, żeby trzymać kogoś za rękę, trzeba najpierw swoją dłoń otworzyć."


 
   Długo przyszło mi czekać na kolejny tom "Broszki". Szczerze mówiąc, myślałam, że już nie będzie kolejnego tomu, a tymczasem zostałam mile zaskoczona. Wspaniale móc było znowu poczytać o Broszce i jej skłonnościach do wpadania w kłopoty, i zamiłowania do kryminalistyki.

   Tym razem Broszka jest wolontariuszką na obozie dla niepełnosprawnych, w dobrze znanym już z serii miejscu, bo w Kostomłotach. Jednakże to nie wokół niepełnosprawnych dzieci kręci się akcja. Jednym z bohaterów jest nastoletni chłopak, prawdopodobnie narkoman, który musi odpracować w stadninie trochę godzin za to, że rzucił petardą w klacz, która straciła przez to oko. Jego ojciec to książkowy przykład rodzica, który syna trzyma twardą ręką (co w sumie i tak nie wyszło). Tytułowa prymuska to kolejna bohaterka, młoda dziewczyna, zawsze śliczna, mądra, zdolna, idealna. Ma jednak swoją tajemnicę. A Broszka, jak to Broszka, zawsze węsząca kryminalną intrygę i mająca całkiem niezłe podejście do ludzi, stara się wszystkim dookoła pomóc i wybadać, co się dzieje. I tylko do własnego chłopaka nie potrafi odpowiednio podejść... Bo jak na nowo odzyskać zaufanie?

"Ale kiedy mu ufam, to znaczy wierzę, że poradzę sobie z każdą sytuacją. Że ona mnie nie złamie, ale da na przyszłość większą siłę." 

   Książki Ewy Bagłaj to po trochu kryminał, przygoda, konie i psychologia. Czyta się je w mgnieniu oka, lekko i z przyjemnością. Nie są duże objętościowo, a akcja w tym tomie nie obejmuje zbyt wielu dni, poza końcowymi stronami, będącymi czymś w rodzaju epilogu. Przemyślenia bohaterki mogą przyprawiać o śmiech, gdy za daleko zapędza się w podejrzeniach, ale z kolei "złote myśli" nie męczą odbiorcy, są wypowiedziane naturalnie, są wnioskami bohaterki, które wyciąga z tego, co przeżyła i doświadczyła. Tym razem dotyczą problemów nastolatków: bycia ofiarą ambicji rodziców lub przeciwnie - braku miłości i zrozumienia z ich strony.

"Dzięki niej teraz to wiem. Że szczęście nie zależy od tego, jak wyglądam, co posiadam, co umiem, a czego nie. Ani kim jestem dla świata. Liczy się to, czy wierzę w siebie i czy siebie lubię."  

   Lubię tę serię, lubię do niej wracać, a najnowsza książka mnie nie zawiodła. Mam nadzieję, że kiedyś pojawi się i czwarty tom. Choć muszę przyznać, że tym w razem w pewien sposób historia została bardziej "domknięta" niż przy "Dublerce". A jednak... chciałabym poczytać dalej o Broszce.

11 komentarzy:

 1. Nie słyszałam o tej pozycji. Zaciekawiłaś mnie recenzją, dlatego chętnie przeczytam jeśli książka wpadnie w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaciekawiłaś mnie, muszę poszukać tomu 1 ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z zasady nie lubię polskich książek, a tym bardziej obyczajówek, ale tak patrzę i w sumie- czemu nie. Jak już uporam się z tą masą książek, które chcę przeczytać, to może się za nią rozejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Seria niestety nie dla mnie, ale to miłe, że tak Ci się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie skończyłam ją czytać. Piękna książka! zapada w serducho:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie skończyłam ją czytać. Piękna książka! zapada w serducho:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie skończyłam ją czytać. Piękna książka! zapada w serducho:)

  OdpowiedzUsuń
 8. szukam właśnie tej książki! a co sądzisz o innych częściach z tej serii? można gdzieś znaleźć recenzje by you?;) marta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj są stare recenzje::)
   http://amica-libri.blogspot.com/2012/04/057-broszka-ewa-bagaj.html
   http://amica-libri.blogspot.com/2012/04/075-dublerka-ewa-bagaj.html

   Usuń
 9. Czytałam. I na pewno jeszcze do niej wrócę. Duża dawka dobrej energii i wiary w ludzi, miłość i ... konie... :)

  OdpowiedzUsuń
 10. właśnie szukam tej książki:) a nie wiesz może czy jest i 4 tom?

  OdpowiedzUsuń

"Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje..."