poniedziałek, 28 stycznia 2013

[273] "Władca Pierścieni. Powrót Króla" J. R. R. Tolkien


Autor: J. R. R. Tolkien
Seria: Władca Pierścieni, tom 3
Tytuł oryginału: The Lords of the Rings. The Return of the King
Ocena:
10/10


„Nie powiem: nie płaczcie, bo nie wszystkie łzy są złe.”   "Powrót Króla" to ostatnia część serii. I o ile w Księdze Piątej wciąż towarzyszymy tylko Aragornowi, Gandalfowi czy Merry'emu z Pippinem, to w Księdze Szóstej splatają się już wtedy losy wszystkich, włącznie z dwoma niziołkami wędrującymi przez Mordor. Zbliża się bowiem najważniejsza bitwa, a dla Froda ostatni etap wędrówki - wejście do Góry i wrzucenie do jej wnętrza Pierścienia.

   Ta książka była najbardziej intrygująca. Po jej przeczytaniu zrozumiałam, jak wiele fabuły nie wpleciono do filmu, jak bardzo jest okrojony (nawet w wersji rozszerzonej). Zwłaszcza jeśli chodzi o zakończenie - gdy hobbici już powrócili do Shire wiele się tam zmieniło i musieli najpierw odbić swoje małe królestwo, gdyż wiele się tam zmieniło. A to kieruje nas do Meriadocka i Pippina - dwóch walecznych niziołków, którym w książce poświęcono więcej uwagi, a którzy są bardzo ciekawymi, pozytywnymi postaciami. Uwielbiam o nich czytać.

   Zaskoczył mnie też trochę humor w tej serii. Zawsze myślałam, że pomysł z "zawodami" w zabijaniu przeciwników między Legolasem a Gimlim to wymysł filmu. Tymczasem ten wątek naprawdę pojawia się we Władcy Pierścieni.

   Nie wiem, co napisać. To mistrzowska seria, od tej chwili moja zdecydowana faworytka w fantastyce. Sama zabieram się za dodatki o Śródziemiu. Na pierwszy ogień - "Niedokończone opowieści" podarowane mi przez brata parę lat temu. W końcu doczekały się chwili, gdy poznałam całą serię.

8 komentarzy:

 1. Wersja filmowa bardzo mi się podoba, książkowej jeszcze nie poznałam i obecnie to nie nastąpi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nikt mnie nie przekona do tej książki ani filmu. Nie przepadam za tym

  OdpowiedzUsuń
 3. Eh, stare dobre czasy. "Silmarillion" polecam, bo to właściwie jedyna książka z całej serii, którą chciałabym przeczytać jeszcze raz. "Niedokończone..." są... cóż dla mnie bardziej takimi zapiskami, dzięki którym można popatrzeć jak wyglądało tworzenie "Władcy..." niż osobnym fabularnym bytem ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oglądać - jak muszę.
  Ale czytać nigdy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam, ale w tym gorszym przekładzie. Kiedyś mam nadzieję do niej wrócić

  OdpowiedzUsuń
 6. Widziałam najpierw filmy, a potem wzięłam się za czytanie (jeeej, ale to było dawno, czuję się staro :<) i przyznam , że miałam podobną reakcję z zawodami Legolasa i Gimliego. W filmie wyglądało to na taką typową hollywoodską wstawkę xD

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj co tu będę się rozpisywać :P KOCHAM! Całą trylogię :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Całą trylogię oczywiście mam w planach i z pewnością przeczytam. :D

  OdpowiedzUsuń

"Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje..."