niedziela, 15 kwietnia 2012

[139] "Dobrani" Ally Condie

Autorka: Ally Condie
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Dobrani
Stron: 351"Dobrani" to pierwsza część trylogii, rozgrywającej się w przyszłości. Książka jest porównywana do "Zmierzchu" i "Igrzysk Śmierci". Ja się nie zgadzam się z pierwszą opinią, bo nie wszystko co ma miłość to "Zmierzch", ale zgadzam się z porównaniem do Igrzysk, a od siebie dodam jeszcze - przypomina "Deklarację". Tam też wszystko ustalono za ludzi...

Zacznę nietypowo, bo od okładki. Przedstawia dziewczynę zamkniętą w kuli. Jest więc otoczona z każdej strony, uwięziona. Tak samo jak uwięziona jest Cassie i wszyscy inni w jej świecie, w jej idealnym Społeczeństwie, gdzie rządzi nie przypadek, a prawdopodobieństwo. Nie ma ma miłości, jest Dobieranie, które dobiera ludzi pod względem charakterów, zainteresowań, a nawet genów, by potomstwo było idealne. Władza ustala wszystko co najlepsze dla Społeczeństwa - posiłki odpowiednio opracowane dla konkretnej osoby, dowożone do domów, praca idealna dla osoby i tylko na niej dana osoba może się znać - inna wiedza, spoza pracy, jest zbędna. Wydzielony czas rekreacji. Wszystko ustalone i dopracowane.

Książka zaczyna się od Bankietu Doboru, uroczystości, na której poznaje się swoich Wybranków. Cassie zostaje Dobrany jej najlepszy przyjaciel, Xander, co dla wielu jest zaskoczeniem - zwykle Dobrani są z innych Miast. Jednak następnego dnia, na mikrokarcie, która zawiera wszystkie dane o Wybranku pojawia się nie Xander, a Ky Markham. I choć Funkcjonariuszka wyjaśnia jej, że to była zwykła pomyłka, to Cassie nie może przestać o tym myśleć. Gdy okazuje się, że oboje chodzą na wycieczki piesze w ramach zajęć letnich - stopniowo poznają się coraz bliżej, a Ky w częściach opowiada jej historię swojego życia - smutnego, przepełnionego śmiercią i rozpaczą, choć zdawałoby się, że w tym idealnym Społeczeństwie nie ma na coś takiego miejsca. Stopniowo oboje się w sobie zakochują.

"Dobrani"pokazują, że tak naprawdę nie może istnieć idealne Społeczeństwo. Ludzie potrzebują wolności, swobody decydowania o sobie, swoim życiu i czynach. Autorka stopniowo odrywa ciemne strony funkcjonowania tego świata, ich metod i skrytej okrutności. Wszystko sprawia, że od książki nie idzie się oderwać i z niecierpliwością czeka się na kolejny tom. Mam nadzieję, że ukaże się jak najszybciej.

Serdecznie polecam wszystkim, którzy mają dość wampirów, wilkołaków, aniołów, demonów i innych. Nie ma tu magii - a raczej ujawnia się ona w innym aspekcie - sile, woli przetrwania i miłości... Dla nastolatków i dorosłych, "Dobrani" to pozycja godna przeczytania.

***
Przypominam sobie, jak zobaczyłam Ky'a na szczycie tego małego wzgórza, odchylonego do tyłu, z twarzą wystawioną do słońca, i uświadamiam sobie, że właśnie wtedy się w nim zakochałam. [...] Zaczęłam postrzegać go inaczej, bo zobaczyłam go na zewnątrz, kiedy na moment się odsłonił, kiedy jego oczy przybrały kolor wieczornego nieba, nim okryje je ciemność. Zobaczyłam, jak widzi mnie.

***

Książkę otrzymałam od wydawnictwa Prószyński i S-ka, za co serdecznie dziękuję.

1 komentarz:

  1. If you need your ex-girlfriend or ex-boyfriend to come crawling back to you on their knees (no matter why you broke up) you must watch this video
    right away...

    (VIDEO) Win your ex back with TEXT messages?

    OdpowiedzUsuń

"Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje..."