niedziela, 15 kwietnia 2012

[224] "Syn Neptuna" Rick Riordan

Autor: Rick Riordan
Tytuł oryginalny: The Son of Neptune.
Wydawnictwo: Galeria Książki
Seria: Olimpijscy herosi, tom 2
Rok wydania: 2012
Stron: 480
Ocena:
9+/10W pierwszej części poznaliśmy Jasona, Leo i Piper, a więc herosów kolejno: z obozu rzymskiego, i dwoje z greckiego. Tym samym dowiedzieliśmy się na czym polega niebezpieczna wymiana Hery. W tym tomie przenosimy się do zagubionego herosa - Percy'ego Jacksona, znanego z serii o tym samym tytule. Percy wybudził się z długiego snu i kilka miesięcy trenował pod okiem wilczycy Lupy. Teraz trafia do rzymskiego Obozu Jupiter, jako syn Neptuna. Niewiele pamięta, posiada jedynie strzępy wspomnień, zwłaszcza jedno imię i twarz - Anabeth. W obozie zostaje przydzielony do Piątej Kohorty, gdzie poznaje nowych przyjaciół: Hazel i Franka.

Hazel to trzynastolatka, która żyje po raz drugi. Wróciła z Podziemia, skąd wyciągnął ją brat. Jednak jakim cudem śmierć ją wypuściła? Na to pytanie odpowiada misja, w której przyjdzie jej wziąć udział.

Frank to chłopak o muskularnym ciele i twarzy dziecka. Nietypowy wygląd, brak specjalnych uzdolnień i prześladujący go pech sprawiają, że chłopak jest w najgorszej kohorcie. Nie wie nawet, kim jest jego ojciec. Ponadto boi się ognia - od niego może zależeć jego życie.

Postawiona przed tą trójką misja, dana przez ledwo poznanego ojca Franka, dotyczy ponownie knowań Gai. Muszą powstrzymać kolejnego olbrzyma - w krainie, w której bogowie nie mają mocy i władzy, a sam olbrzym jest niezwyciężony. I mają na to, a jakże, cztery krótkie dni.

Wbrew pozorom książka nie jest kopią poprzedniej. Akcja dzieje się po ośmiu miesiącach. W pierwszym tomie autor powoli nas przyzwyczajał do wprowadzenia rzymskich bogów i herosów. W tym od podstaw poznaliśmy Obóz Jupiter, który rządzi się innymi, surowszymi zasadami, a bogowie są groźniejsi niż greckie pierwowzory.

Pojawia się wiele ciekawych postaci - Amazonki czy harpia Ella, i nie nowy, ale coraz bardziej zagadkowy, Nico. Ponadto autor nawiązuje wydarzeniami do serii "Percy Jackson", czym ciekawie łączy wszystkie serie i pokazuje nam, że półbogowie, choć izolowani od siebie, mogli już się spotkać i wcale nie rozpoznać w sobie Greków i Rzymian.

Zła jestem o zakończenie, bo bardzo chciałam przeczytać pierwsze spotkanie półbogów z obu Obozów. Mam ogromną nadzieję, że zostanie to opisane w części trzeciej. W tym tomie pojawiły się słowa przepowiedni mówiące o córce Ateny, co pokrywa się z tytułem trzeciej książki - "The Mark of Athena". Mam nadzieję, że szybko ukaże się ona w Polsce, a tymczasem serię serdecznie polecam.
***

Zapraszam do przeczytania Top 10 - ulubione rodziny ;)
Klik

1 komentarz:

  1. Koniecznie muszę znaleźć tę serię i ją przeczytać jak najprędzej. Nie wiem czemu, ale bardzo mnie nią teraz zaciekawiłaś. Może dlatego, że pojawiły się amazonki i harpie. ;P

    OdpowiedzUsuń

"Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje..."