niedziela, 15 kwietnia 2012

[213] "Innego życia nie będzie" Maria Nurowska

Autorka: Maria Nurowska
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: 2012
(wyd. IV)
Stron: 224"Innego życia nie będzie" to książka o utraconej miłości, nienawiści i umiejętności wybaczania. Zaś tytuł wskazuje jasno i bezlitośnie - nie da się zmienić przeszłości i przeżyć jej jeszcze raz. Można najwyżej zrozumieć swoje błędy...

Stefan Gnadecki jest starym, schorowanym człowiekiem. Po zmianie ustroju jest nikim, mieszka samotnie i nieszczęśliwie. Pewnego dnia dostaje kopertę, a w niej zeszyty z zapiskami swojej pierwszej żony - Wandy oraz informację o jej śmierci. Oczekując na przylot młodszego syna z trumną, Stefan czyta zapiski byłej żony, przypominając sobie przeszłość i poznając jej losy na "wygnaniu" w Ameryce, która nigdy nie zastąpiła jej domu.

Kiedyś Stefan został wojewodą pewnego miasta S. Do stanowiska otrzymał sekretarkę - Wandę. W krótkim czasie zostali małżeństwem, jednak matka Stefana rozbiła małżeństwo. Starszy syn Michał został z ojcem, młodszy mieszkał z matką, aż oboje wyjechali do Ameryki. Wanda skrzętnie zapisuje wszystkie te wydarzenia, opisuje swoje uczucia, obawy, nadzieje... Czasem do historii wtrąca się Stefan i zostają opisane wydarzenia teraźniejsze. Początkowo lektura denerwuje mężczyznę, a samą byłą żonę wyzywa od najgorszych. Z czasem poznaje jej punkt widzenia, zaczyna rozumieć swoje błędy, powoli odzyskuje dawno utracone człowieczeństwo. Pośrednio poznajemy też historie Stefana młodszego i Michała, którzy powtarzają błędy rodziców.

Książka nie jest ani radosna, ani bardzo smutna. Nie ma happy endu, ale nie ma złego zakończenia. Ta książka jest po prostu... prawdziwa. Oparta na faktach, opowiada realną historię, która mogła się przydarzyć jakimś ludziom po zakończeniu drugiej wojny światowej. Z gorzką życiową prawdą, mieszkaniem poza ojczystym krajem, realiami komunizmu i życiem, gdzie na pierwszym miejscu jest praca i pieniądze, a nie miłość.

Książkę polecam osobom, które lubią tego rodzaju literaturę i książki pisane w stylu pamiętników. Zmiany narracji powodują, że trzeba uważnie czytać, jednak gdy czytelnika zainteresuje ta powieść - bardzo szybko ją przeczyta.

***

Książka ma premierę 15 lutego. Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu W.A.B. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje..."