niedziela, 15 kwietnia 2012

[195] "Molly Moon" 1-4, Georgia Byng

Autorka: Georgia Byng
Seria: Molly Moon, tom 1-4
Rok wydania: 2003-2008
Stron: ok. 300

"Molly Moon" to seria o sierocie z domu dziecka, tytułowej Molly, która pewnego dnia znajduje księgę hipnotyzmu. Uczy się z niej posługiwania tą sztuką, przy okazji stwierdzając, że ma do tego ogromny talent. W pierwszym tomie wybiera się do Nowego Jorku, poznaje nowy, bogaty świat, a za pomocą hipnozy zdobywa rolę w musicalu, niestety tajemniczy mężczyzna porywa Petulę i szantażuje Molly, aby napadła na bank... W kolejnych tomach odkrywa kryształy, dzięki którym może zatrzymać czas, cofać go lub podróżować w przyszłość. W czwartym wędruje po przyszłości w poszukiwaniu swojego brata bliźniaka, z którym rozdzielono ją tuż po urodzeniu. Każdy tom to
kolejna przygoda, coraz bardziej niebezpieczna i zawiła. W wyprawach towarzyszy jej zawsze nieodłączna mopsica Petula oraz Rocky, jej najlepszy przyjaciel, hipnotyzer głosem (choć mniej umiejętny od przyjaciółki). Cała trójka dzielnie stawia czoła wrogom, zawsze znajdując w sobie oparcie i mając do siebie wzajemne zaufanie.

Seria, począwszy od okładek a skończywszy na treści, skierowana jest do młodszych czytelników. Autorka ma wyobraźnię i talent do opisywania przygód jedenastolatki, w tym do opisywania przyszłości w tomie czwartym. Jednak czasem zachowania bohaterów są mocno dziecinne i do starszego czytelnika po prostu nie przemówią niektóre instrukcje Molly dla zahipnotyzowanych osób. Dostrzeże po prostu ich infantylność i fakt, że dla osób postronnych byłyby one bardzo podejrzane. Trzeba tę serię traktować z humorem, nie wymagając ambitnej lektury, tylko mile spędzonego czasu. Każdy tom jest na swój sposób ciekawy i rozbudowany. Polećcie tę serię młodszemu rodzeństwu, a sami poczytajcie dla relaksu, gdy zabraknie innych książek. Chyba że podchodzicie do książek z jednakową tolerancją jak ja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje..."