niedziela, 15 kwietnia 2012

[189] "M jak magia" Neil Gaiman

Autor: Neil Gaiman
Tytuł oryginalny: M is for Magic
Wydawnictwo: MAG
Rok wydania: 2007
Stron: 230"M jak magia" jest to zbiór opowiadań fantastycznych z czarnym humorem i lekkim dreszczykiem. Jest ich jedenaście, niektóre bardzo krótkie, inne na kilkanaście stron. Ostatnia jest instrukcja, bardzo zagadkowa. Każda historia opowiada o czym innym, a łączy je jedno - magia.

Moim ulubionym opowiadaniem jest to o kocie, który broni właścicieli przed diabłem. Jest bardzo krótka, ale najbardziej mnie poruszyła, może też dlatego, że kocham koty. Zakończenie zawsze przyprawia mnie o łzy. Innym opowiadaniem, które mnie urzekło, była historia żywego chłopca żyjącego z umarłymi. Dla nowo poznanej dziewczyny-ducha przekroczył granice cmentarza i wszedł w świat żywych, aby spełnić jej marzenie. W innej historii diabeł z pudełka nawiedza umysły dzieci, które kiedyś się nim bawiły. Spotkanie miesięcy nad ogniskiem. Święty Graal. Poszukiwania ptaka słońca i jeszcze kilka innych.

Każde opowiadanie zwraca uwagę na inne wartości. Na pierwszy rzut oka zdają się bez sensu, czasem bohaterowie zdają się nieludzcy, przygłupi. Jednak pod warstwą tego humoru i pozornej nielogiczności kryją się takie wartości jak przyjaźń, miłość, poświęcenie, szacunek. Czasem książka bawi, czasem straszy, trzeba czytać uważnie, każde opowiadanie w całości, nie przerywając, by nie zapomnieć. "M jak magia" to krótka książeczka, ale naprawdę warto ją przeczytać.

***
Zapamiętaj swe imię.
Nie trać nadziei - znajdziesz to, czego szukasz.
Ufaj duchom. Ufaj tym, którym pomogłeś, bo oni też ci pomogą.
Ufaj snom.
Ufaj swemu sercu i swojej historii.
* Fragment "Instrukcji".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje..."