niedziela, 15 kwietnia 2012

[162] "Północ" Jaqueline Wilson

Autorka: Jaqueline Wilson
Wydawnictwo: Media Rodzina
Tytuł oryginalny: Midnight
Rok wydania: 2008
Stron: 224"Północ" to krótka "magiczna" książeczka. Jej bohaterką jest Violet, która ma 13 lat, ale kocha wróżki. Uwielbia książki Caspera Dreama, który pisze książki o tych stworzeniach i ma w domu wszystkie jego dzieła. Pokój Violet jest pełen własnoręcznie robionych wróżek. Jej najlepszym przyjacielem jest o dwa lata starszy brat, Will. Niestety, Will jest również jej największym wrogiem. Dziewczynka jednocześnie kocha go i nienawidzi. Gdy ten, pod wpływem odkrytej tajemnicy na temat własnej osoby, zaczyna się od niej oddalać, Violet i tak usilnie próbuje go na powrót odzyskać.

"Północ" to książka dość dziwna. Z początku wydaje się, że książka jest o magii, jednak tak nie jest. Później wydaje się, że Will jest zupełnie okrutny, a w następnej pomaga i opiekuje się siostrą. Chłopak jest zupełnie nieprzewidywalny. Autorka ukazuje siostrę zdominowaną przez brata, jej matkę zdominowaną przez ojca, a jednocześnie pokazuje miłość, która między nimi istnieje, jak się wzajemnie potrzebują.

Violet zaprzyjaźnia się z nową dziewczynką z klasy. Skrycie pisze listy do ulubionego autora. W tajemnicy buntuje się przeciw bratu, choć wie, że nie odważy się wyznać prawdy. Czy ktoś lub coś sprawi, że się przełamie, że Will się zmieni, zmieni się ich życie? Jak się przekonują bohaterowie tej książki, to kim jesteśmy nie określa nasza przeszłość, a marzenia i miłość potrafią czynić cuda.

Książka nie jest mistrzowsko napisana, ale z pewnością z pomysłem. Nienaturalne były niektóre zdarzenia i działy się zbyt szybko, jak przyjaźń Violet i Jasmine. Dodatkiem, który z pewnością spodoba się młodszym czytelnikom są ilustracje i cytaty z książek Caspera Dreama. Jednak książkę polecam nie tylko tym młodszym. Myślę, że "Północ" spodoba się też starszym, oczywiście z odpowiednim nastawieniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje..."