niedziela, 15 kwietnia 2012

[128] "Smoczy śpiewak" Anne McCaffrey

Autorka: Anne McCaffrey
Wydawnictwo: Książnica
Seria: Jeźdźcy smoków z Pern, tom 5
Stron: 294Kolejny tom serii jest bezpośrednio powiązany z poprzednim - "Śpiewem smoków". Jest jego kontynuacją, a więc bohaterką ponownie jest Menolly. Mistrz Harfiarzy, Robinton, zabrał dziewczynę do siedziby Harfiarzy, aby ta podjęła naukę. Akcja dzieje się w ciągu jednego siedmiodnia (czyli tygodnia), i w tym czasie obserwujemy jak dziewczyna przystosowuje się do życia całkiem odmiennego jakie prowadziła do tej pory.

Spotyka się z życzliwością, ale też wrogością osób uprzedzonych do dziewczyn (dotąd harfiarzami byli sami mężczyźni). Niektórych może irytować ciągłe przepraszanie Menolly wszystkich dookoła i jej brak wiary w swoje możliwości. Jednak dziewczyna powoli się zmienia, a całkowicie to widać w kolejnych tomach.

Ten i poprzedni (a także następny) tom różnią się od pozostałych. Są utrzymane w tonacji obecnych młodzieżówek, zawierają mniej informacji o polityce Warowni i Weyrów, pojawia się mniej bohaterów. Są prostsze w czytaniu, takie na jeden odprężający wieczór. Jednak autorka dostarcza też w nich ważnych informacji na temat jaszczurek ognistych co sprawia, że lepiej nie omijać tych tomów.

***

Dziś krótko, ale tych książek jak dotąd czytałam jedenaście, a jest ich jeszcze więcej. Więc cóż o nich pisać? ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje..."