niedziela, 15 kwietnia 2012

[114] "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery

Autorka: Lucy Maud Montgomery
Seria: Ania z Zielonego Wzgórza, tom 1

Tytułowa Ania to 11-letnia dziewczynka, sierota. W wyniku pomyłki sierocińca zostaje adoptowana przez starsze rodzeństwo - Marylę i Mateusza Cuthbertów, mimo iż chcieli oni przygarnąć chłopca. Gadatliwa, miła dziewczynka zyskuje sobie po kolei sympatię rodziny i sąsiadów, a przez swoją wyjątkową energiczność i pomysłowość nie raz wpada w tarapaty.***

Myślę, że nawet jeśli ktoś nie czytał tej książki to na pewno o niej słyszał. Znam tę serię odkąd pamiętam, więc na pewno przeczytałam ją już dawno temu i ją uwielbiam. Historia Ani, opisana w ośmiu tomach, nigdy mnie nie nudzi. To jest książką przy której zarówno płakałam jak i się śmiałam. Historia Ani na pewno niesie nadzieję i optymizm.

Zdolność Ani do pakowania się w tarapaty jest bardzo mocno odczuwalna właśnie w tym tomie. Dziewczynka jest mimo wszystko - bez wychowania. Mieszkała już w swoim krótkim życiu u różnych rodzin, ale żadna nie zajmowała się nią jak trzeba. Na Zielonym Wzgórzu zyskuje miłość Mateusza i powolne uznanie i miłość Maryli. Wprowadza do ich domu życie i radość, coś czego staruszkom brakowało. Pierwszy raz zaprzyjaźnia się z dziewczynką - Dianą. Poznaje uroki, ale też i cienie posiadania koleżanek i kolegów, chodzenia do szkoły i kościoła.

Jest to książka, z którą warto się zapoznać. Napisana dość dawno, ale przesłania są wciąż aktualne. Serdecznie polecam tym, którzy się z tą serią jeszcze nie zapoznali.

- Czyż to nie wspaniałe, Marylo, że jutro będzie nowy dzień, w którym jeszcze się nie zrobiło żadnych błędów?
- Gwarantuję ci, Aniu, że zrobisz ich całe mnóstwo. W tej dziedzinie jesteś niepokonana.
- Niestety, masz rację, ale czy zauważyłaś jedną rzecz? Nigdy nie popełniam dwa razy tego samego błędu!
- Nie widzę w tym nic pocieszającego, skoro zawsze znajdują się jakieś nowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje..."