niedziela, 15 kwietnia 2012

[001] - [007] "Harry Potter i..." - J.K Rowling

"Harry Potter i Kamień Filozoficzny"
Pierwszy raz sięgnęłam po tą książkę, gdy miałam może 10 lat. Czytaliśmy fragment w szkole, w podręczniku, a po powrocie do domu zabrałam książkę bratu i zasiadłam do czytania. I wciągnęło mnie, i fascynuje do tej pory. Książka była debiutem pisarskim biednej kobiety. Teraz jest ona słynna na całym świecie. Tom pierwszy jest wspaniale napisany, doskonale wprowadza nas w ten czarodziejski świat, który poznajemy do spółki z Harrym i jego przyjaciółmi.

"Harry Potter i Komnata Tajemnic"
Drugi tom zaczyna się zwyczajnie - wakacje u wujostwa troszkę nudzą. Jednak gdy po kilku stronach zjawia się tajemniczy stwór i zakazuje Harry'emu powrót do Hogwartu - robi się ciekawiej. A potem jest tylko lepiej - wartka akcja, tajemnicze szepty i tradycyjne sprzeczki Rona i Hermiony - nie można się oderwać.

"Harry Potter i więzień Azkabanu"
Ta część już jest mroczniejsza, poznajmy straszne istoty, dziwne zwierzęta i mroczne tajemnice. Trójka bohaterów brnie do przodu jak burza, jednak i oni mają problemy - błaha kłótnia, nieporozumienia, tajemnice...

"Harry Potter i Czara Ognia"
W tym tomie nie ma żartów. Harry staje w walce o śmierć i życie. A ktoś kto go wmanewrowałam w ten konkurs pragnie nic innego jak jego śmierci. Kim ten ktoś jest? Voldemort? Jakiś sługa chcący się podlizać czarnoksiężnikowi? Czy może jakiś inny tajemniczy wróg? Te pytania stawiamy sobie czytając tą książkę, a mimo dość szybkiego poznania tej tajemnicy drżymy z obawy - kto zginie?

"Harry Potter i Zakon Feniksa"
Bardzo lubię ten tom. Gruby, pełen informacji, wielu zabawnych momentów, a choć pod koniec smutny, to jednak bardzo dobry tom. Stanowi swego rodzaju przełom w serii, wprowadzając nas już do mroczniejszego klimatu, cięższych wyzwań i poważniejszych decyzji. Harry powoli staje się gotowy do walki.

"Harry Potter i Książę Półkrwi"
Bardzo istotny tom w serii. Prywatne lekcje Harry'ego z Dumbledore'em przygotowują chłopaka do najważniejszego - zabicia Voldemorta, który coraz bardziej rośnie w siłę. W tej książce nie ma lekko - zabawne chwile zduszane są przez niepokojące niekiedy makabryczne wieści spoza szkoły. Książka napisana mistrzowsko, nie sposób ominąć tego tomu.

"Harry Potter i Insygnia Śmierci"
Oto ostatni tom. Wyjaśnia wszystko o wszystkim i wszystkich. Wyjaśnienia niebanalne, niekiedy bardzo zaskakujące. Wielu czytelników czepia się zakończenia uważając je za tragiczne, banalne, cukierkowe i bóg wie jakie jeszcze. Ja jestem z niego bardzo zadowolona, a ten tom uznaje za swój ulubiony.1 komentarz:

  1. Moja ulubiona część to "HP i Więzień Azkabanu". Całą serią o Harrym bardzo lubię i cenie. To właśnie te książki wprowadziły mnie w świat powieści fantastycznych. :)

    OdpowiedzUsuń

"Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje..."