niedziela, 15 kwietnia 2012

[032] "Brzydcy" Scott Westerfeld

Autor: Scott Westerfeld
Wydawnictwo: Egmont

Książka o świecie jaki będzie w przyszłości. A będzie zupełny inny niż obecnie - ludzi, z przeszłości (czyli nas) nazywa się Rdzawymi. Jesteśmy dla nich przykładem ludzi zanieczyszczających środowisko, wszczynającym kłótnie i segregującym innych wg urody. Sami nie mają tych problemów.

Narratorką jest prawie 16-letnia Tally. W dniu 16 urodzin zostanie zabrana na operację. Operację, którą przechodzi każdy w wieku 16 lat. Operacja ta zmienia ludzi z brzydkich w ślicznych, których zajęciem jest wieczna zabawa. Pewnego dnia Tally spotyka Shay, dziewczynę która urodziła się tego samego dnia co ona. Razem czekają na dzień, w którym będą miały operację. Shay pokazuje Tally ruiny Rdzawych, uczy jeździć na deskolotce... a kilka dni przed operacją wyjawia jej co naprawdę czuje - nie chce być śliczna, rozrywkowa i "bezmózga". Chce zostać sobą. Ucieka do Rdzawych Ruin, gdzie będzie czekał na nią tajemniczy David z miasta, które nazywa się Dym i w którym mieszkają inni uciekinierzy - brzydcy. Tally zostaje. W dzień jej urodzin zostaje jej odmówiona operacja - a zdawałoby się mityczne Wyjątkowe Okoliczności stawiają jej warunek - albo odnajdzie Shay i Dym i zdradzi im to, albo nigdy już nie stanie się śliczna. Tally staje przed trudnym wyborem.

Co uczyni Tally? Czy zdradzi przyjaciółkę aby stać się śliczną? Jakie przeszkody będzie miała próba dotarcia do Dymu i jaki będzie miała finał?***

Książka ta nie jest może bardzo super, ale w chwilach nudy warto sobie poczytać. Ukazuje świat przyszłości, idealnej przyszłości, gdzie każdy staje się piękny. Napisana jest jednak czasami dość infantylnie, używane są dziwne słowa, a przemyślenia głównej bohaterki są często egoistyczne, co niektórych może denerwować. Pomysł jednak sam w sobie jest niezły.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje..."