niedziela, 15 kwietnia 2012

[034] "Endymion Spring" Matthew Skelton

Autor: Matthew Skelton
Wydawnictwo: Egmont
 
W książce opisywane są jednocześnie dwie historie, przy czym jedna jest uzupełnieniem drugiej. Jedna mówi o niemym chłopcu, Endymionie Springu, uczniu Gutenberga, żyjącym w Moguncji w XVw. Druga rozgrywa się w czasie obecnym, w Oskfordzie.

Chłopiec Blake odkrywa w bibliotece dziwną książką, o niezapisanych stronicach z jedynie z dwoma słowami na pierwszej stronie - Endymion Spring. W dodatku gdy gładził jej grzbiet miał uczucie, że książka sama go ukłuła.

Do drukarni Gutenberga przybywa Fust, z dziwnym kufrem, o którym mówi, że ma tam bardzo szczególny papier...

Blake stara się odkryć tajemnicę niezapisanej księgi. Pomoc ofiaruje mu dziwny bezdomny imieniem Psalmanazar i profesor Jolyon, a także irytująca siostra Duck. Po pewnym czasie w księdze zaczynają pojawiać się budzące grozę słowa. Słowa, które widzi tylko Blake. Księga ostrzegą przed osobą z Cienia, która chce posiadać księgę i nie zawaha się aby odebrać życie chłopcu...

Skąd wzięła się magiczna księga, o niepotykanie białym, żywym papierze? Jaką rolę odgrywa tu Endymion Spring? Kim jest osoba z Cienia? Chciwym złodziejem czy może szacowną osobą?

Czy Blake wyjdzie z tego żywy?***

Książka ukazuje dwie różne historie, z których jedna wpływa na drugą. Autor ukazuje swoją interpretację dotyczacą Gutnebrga, Fausta (Fusta) i tajemnic Oksfordu. Pisana prosto, z dziećmi w roli głównej. Wciągająca, zaskakująca i tajemnicza, doskonała lektura na wieczór.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje..."