niedziela, 15 kwietnia 2012

[037] "Gone - Zniknęli. Faza pierwsza - Niepokój" Michael Grant

Autor: Michael Grant
Wydawnictwo: Jaguar
Seria: Gone

Książka zaczyna się w chwili, gdy Sam, główny bohater siedzi na nudnej lekcji historii. Nagle lekcja przestaje być nudna - w jednej chwili znika nauczyciel. Znika też w klasie jeden z uczniów. Sam, ze swoim najlepszym przyjacielem Quinnem oraz Astrid, najlepszą uczennicą w szkole przeszukuje domy, rozgląda się na mieście... Powoli odkrywają, że nie ma żadnych dorosłych a także nastolatków powyżej 15 lat.

W tym samym czasie Lana jedzie ciężarówką ze swoim dziadkiem. Nagle w jednej chwili dziadek znika a ciężarówka, bez kogoś kto by nią pokierował, rozbija się. Lana jest straszliwie poraniona, a za jedynego obrońcę ma swojego psa, który odstrasza sępy i drapieżne zwierzęta. Sam jednak w końcu zostaje śmiertelnie raniony. Gdy zrozpaczona Lana przytula go, prosząc, by nie umierał, następnego dnia pies znów biega cały i zdrowy...

Astrid postanawia odnaleźć swojego brata, który cierpi na autyzm. W tym celu przeszukuje wszystkie możliwe miejsca, gdzie rodzice mogli go zabrać. Zmęczeni poszukiwaniami zatrzymują się w hotelu. Znajdują tam barierę, która nie przepuszcza nikogo i niczego. Ciągnie się daleko w górę, i jak wkrótce odrywają jest w kształcie koła - są w pułapce. Astrid znajduje w końcu brata w elektrowni, gdzie pracował jej ojciec. Jest niespokojna i troskliwie otacza brata opieką.

Sam skrywa tajemnicę. Astrid boi się czegoś co dotyczy jej brata - nie wie komu ufać. Silni i aroganccy chłopacy przejmują władzę. Jak żyć gdy nie ma nikogo dorosłego? Szybko ETAP przestaje być zabawą bez dorosłych a staje się śmiertelnym niebezpieczeństwem. Na dodatek, gdy ktoś kończy 15 lat - znika.

***Wielu nastolatków marzy aby ci, którzy nimi rządzą - rodzice nauczyciele, a najlepiej od razu wszyscy dorośli zniknęli. Właśnie to staje się w tej książce - i nie jest tak wspaniale jakby można był pomyśleć. Niemowlęta umierają bez opieki dorosłych. Chore dzieci nie otrzymują pomocy - bo od kogo? Nie ma lekarzy. Tajemnicza bariera uniemożliwia wezwanie pomocy - odcięcie dotyczy też internetu, telefonów, itd. Silni i agresywni przejmują władzę co nikomu nie wychodzi na dobre. Książka ukazuje prawdziwy świat bez dorosłych, niekiedy dość brutalny. Gone wciąga i czyta się z zapartym tchem. Nie wszystko jest tu czarne lub białe, choć główne postacie zwykle można łatwo zaliczyć do kategorii - dobry/zły.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje..."