niedziela, 15 kwietnia 2012

[036] "Naznaczona" P.C.Cast & Kristen Cast

Autorki: P.C Cast i Kristen Cast
Wydawnictwo: Książnica
Seria: Dom Nocy

Główną bohaterką i narratorką jest Zoey Redbird. Dziewczyna na samym początku powieści zostaje naznaczona przez wampira - na jej czole pojawia się znak, zaczyna mieć też już po niedługim czasie wampirze skłonności (np. wrażliwość na słońce). Odrzucona przez ojczyma, ignorowana przez matkę postanawia wyjechać do babci, która, jak Zoey ma nadzieję, zrozumie ją i jej pomoże. Na drodze przy domu babci upada i uderza się w głowę. Nieprzytomna, jako "duch" rozmawia z Nyks, boginią wampirów. Nyks mówi jej, że jest wyjątkowa i całuje w czoło. Po tym zdarzeniu znak na czole Zoey jest całkowicie wypełniony szafirowym kolorem, co jest spotykane dopiero u dorosłych wampirów.

Zoey budzi się w Domu Nocy. Jest to szkoła, w której mieszkają naznaczone wampiry. Zdobywają tu wiedzę o historii wampirów, świętują i oddają cześć Nyks. Zoey zaraz po przebudzeniu poznaje Neferet, piękną wampirzycę, a także starszą kapłankę. Neferet zostaje mentorką dziewczyny. Zoey powoli dostosowuje się do nowego życia, które może się w każdej chwili skończyć, jeśli organizm odrzuci Przemianę. Zdobywa przyjaciół - Stevie Rae, Damiena, Erin oraz Shaunee. Podczas obchodów Pełni Księżyca, gdy Neferet wzywała żywioły, Zoey czuje każdy z nich, podczas gdy inni uczniowie nie czują nic. Powoli Zoey zaczyna odkrywać, że naprawdę jest wyjątkowa. Uczestnicząc w obchodach Cór Ciemności (młodzieży obchodzącej uroczystości ku czci Nyks), zauważa, że przewodnicząca Afrodyta myśli tylko sobie, jest egoistyczna a do pitego podczas uroczystość wina dolewa krwi innego adepta. Zoey razem z przyjaciółmi postanawia odsunąć Afrodytę od przewodnictwa. Jednocześnie sama zamartwia się adeptami, którzy zmarli po tym jak organizm ich odrzucił Przemianę, a których potem widziała nocą na terenie Domu..."Ciemność nie zawsze oznacza zło, a światło nie zawsze niesie ze sobą dobro."

***

Książka napisana jest lekko i nieskomplikowanie. Jest wiele zabawnych sytuacji i rozmów. Historia zaskakuje, a zakończenie pozostawia wiele niewyjaśnionych wątków, których odpowiedzi uzyskamy dopiero po przeczytaniu następnych tomów. Jak na mój gust obyłoby się bez użytych przekleństw.

1 komentarz:

  1. "Naznaczona" trochę mnie znudziła. Akcja trochę na początku się wlecze i tak niezbyt mnie zaskakiwała. Książka średnia jak na mój gust.

    OdpowiedzUsuń

"Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje..."