niedziela, 15 kwietnia 2012

[029] "Miasto Kości" Cassandra Clare

Autorka: Cassandra Clare
Wydawnictwo: MAG
Seria: Dary Anioła
 
 Bohaterką książki jest Clary Fray, drobna 16-latka. Pewnego dnia, gdy wraz z przyjacielem Simonem jest w klubie widzi dziwnego chłopaka o niebieskich włosach, a chwilę później dwójkę nastolatków idących za nim z nożem. Podąża za nimi i widzi jak chłopcy zabijają niebieskowłosego. Tamci są zdziwieni, że dziewczyna ich widzi. Mówią, że to był demon, pokazują, że ciało już zniknęło i wychodzą.

Niedługo później Clary będąc z Simonem w innym klubie widzi Jace'a - jednego z chłopaków, zabójców. Ten mówi jej, że ma rozkaz zabrać ją, nawet siłą, do Instytutu, gdyż ktoś chce jej zadać kilka pytań. W tej samej chwili do Clary dzwoni mama, słychać jakąś szamotaninę, matka mówi jej aby nie wracała do domu. Dziewczyna biegnie do matki. Dom zastaje pusty i całkowicie zdemolowany. Natyka się na dziwnego stwora, mówiącego ludzkim głosem, który ją atakuje. Clary broni się i udaje jej się zabić gada, jednak traci przytomność. Ratuje ją Jace. Zabiera ją do Instytutu, gdzie dziewczyna budzi się dopiero po trzech dniach, gdyż ugryziona przez demona, została zainfekowana jego trucizną. W Instytucie Jace, jego przyrodnie rodzeństwo Alec i Isabelle a także ich nauczyciel Hodge opowiadają dziewczynie o demonach, wampirach, wilkołakach, i innych mieszkańcach Podziemnego Świata a także Nocnych Łowcach lub inaczej Nefilim. Nefilim są właśnie Jace i jego przyjaciele. Wyjaśniają, że Clary nie powinna ich widzieć, gdyż jest Przyziemną a jako taka nie ma Wzroku aby ich ujrzeć. To znaczy, że Clary musi mieć w sobie krew Nocnych Łowców, co potęguje fakt, że jeden z demonów zaatakował jej matkę, a potem ją. Dziewczyna stara się prosić o pomoc przyjaciela matki Luke'a lecz ten traktuje ją chłodno i odmawia. Chcąc nie chcąc musi zostać w Instytucie...

Kim naprawdę jest matka Clary - Jocelyn? Czy Clary ją odnajdzie? Jakie tajemnice kryje w sobie Jace? Dlaczego Clary, która nie miała Wzroku, tak nagle go zyskuje? Czy Luke jest tym za kogo się podaje? Jakie zagadki skrywa nowy, Podziemny Świat i jaką rolę odgrywa w nim tajemniczy Valentine?


Na okładce jest Jace :)

***

Książka polecana przez Stephanie Meyer, lecz nie ma z jej książkami nic wspólnego. W tej książce jest nasz zwykły świat, lecz okazuje się, że przed nami ukryte jest coś istotnego - inny świat, istniejący tuż obok nas, a w którym najwyżej stoją Nocni Łowcy pilnujący porządku. Niebanalny pomysł, postać seksownego Jace'a i dobrze poprowadzona historia sprawia, że książkę czyta się naprawdę dobrze, myśląc "Co dalej?".

1 komentarz:

  1. Nie czytałam tej serii, ale jestem jej niezwykle ciekawa! ;D

    OdpowiedzUsuń

"Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje..."