niedziela, 15 kwietnia 2012

[050] "Złoty kompas" Philip Pullman


Autor: Philip Pullman
Seria: Mroczne materie
Wydawnictwo: Albatros
 Książka znana także pod nazwą "Zorza Północna".

Główną bohaterką jest 12- letnia Lyra Belaqua. Pozornie żyje w takim świecie jak my, gdyż mieszka w angielskim Oksfordzie. Jednak jej świat różni się od naszego. Dusza Lyry i innych ludzi nie jest w ciele - przebywa obok niej pod postacią zwierzęcia jako dajmon. Dajmon Lyry nazywa się Pantalaimon.

Ich przygoda zaczyna się w chwili, gdy Lyra szpiegując w Sali Seniorów w Kolegium Jordana, miejscu do którego nie ma wstępu, zapobiega otruciu jej wuja Asriela. Przebywając tam dalej, gdy jej wuj pokazuje wyniki swoich badań naukowych, poznaje historię o Pyle i o mroźniej Północy. Poza Kolegium słyszy o Grobalach, którzy porywają dzieci. Porywają też jej najlepszego przyjaciela Rogera. Dlatego, gdy do Kolegium przybywa tajemnicza pani Coulter z pięknym złotym dajmonem pod postacią złotowłosej małpy, z chęcią zgadza się na zamieszkanie z nią. Ma nadzieję, że opiekunka zabierze ją na Północ, gdzie Lyra i Pantalaimon chcieliby znaleźć Rogera.

Lyra nie zdaje sobie sprawy jak istotna misja ją czeka. Jest w ciągłym niebezpieczeństwie, które przychodzi z wielu stron. Może liczyć na przyjaciół, ale mroźna Północ kryje wiele niebezpieczeństw, w tym straszną wiedzę o porwanych dzieciach...***

Niektórzy zapewne znają ten tom za sprawą jego ekranizacji. Choć sporo elementów zostało zmienionych przyznam szczerze, że podobał mi się film. Książka jest pisana ciekawie, z dobrymi opisami. Czasami kwestie techniczne są nieco zagmatwane, zwłaszcza istota Pyłu, niemniej jednak nie utrudnia to czytania. To co podoba mi się najbardziej to... dajmony. Idea posiadania nieodłącznego towarzysza, ucieleśnienia własnej duszy, kogoś kto będzie zawsze przy tobie, kto cię rozumie i słucha - to idea naprawdę wspaniała i za każdym razem, gdy czytam "Mroczne materie" odczuwam żal, że dajmony nie istnieją. Tak więc dla wielbicieli przygód, odrobiny fantastyki, ciekawych wydarzeń i postaci - to książka idealna. Polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje..."