niedziela, 15 kwietnia 2012

[069] "Tajemniczy ogród" Frances Hodgson Burnett

Autorka: Frances Hodgson Burnett

Rodzice Mary Lennox zmarli na cholerę. Epidemia jednak nie zabrała dziewczynki. Niestety Mary, egoistyczna, złośliwa, nieuprzejma i brzydka nie miała ani przyjaciół, ani nawet nie potrafiła nikogo obdarzyć przyjaźnią i miłością. Nie mając już domu i rodziców - zostaje wysłana do swojego wuja.

Tam też nie jest szczęśliwa. Jednak uprzejmość opiekującej się nią Marty, a także przebywanie na świeżym powietrzu sprawia, że dziewczynka powoli się zmienia. Staje się uprzejmiejsza, poznaje nowe zabawy i uroki codziennego życia. Pewnego dnia odkrywa stary ogród - zamknięty od wielu lat... Za cel stawia sobie odnalezienie klucza do niego.

Co kryje w sobie ten stary ogród? Jakie tajemnice są z nim związane? Co znajduje się w wielu zamkniętych pokojach domu, w którym Mary mieszka? Zdaje się jej, że nocami słyszy płacze i krzyki dziecka...***

Myślę, że książka większości z Was znana. Sama poznałam jej historię jeszcze chyba nim skończyłam 10 lat. Jest piękna. Gdy poznajmy Mary jest samolubną, niemiłą dziewczynką. Im dalej czytamy tym bardziej się zmienia. Pobyt w otoczeniu życzliwych ludzi (w większości), tajemniczy ogród i nowi koledzy - wszystko sprawia, że Mary staje się lepsza. Ta książka może wiele nauczyć, mamy możliwość zastanowienia się nad własnym życiem i postępowaniem. Książka nie jest tylko dla dzieci - dorośli także wiele na niej skorzystają. Serdecznie polecam tym, którzy się jeszcze z nią nie zapoznali. Nawet jeśli to lektura szkolna - nie każda jest straszna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje..."