niedziela, 15 kwietnia 2012

[083] "Magiczny nóż" Philip Pullman

Autor: Philip Pullman
Seria: Mroczne Materie, tom 2
Wydawnictwo: Albatros

Historia zaczyna się w naszym świecie, gdzie poznajemy chłopca imieniem Will. Ukrywa on swoją chorą psychicznie matkę u starej przyjaciółki, a sam poszukuje w domu dokumentów, których szukają tajemniczy mężczyźni. Gdy zaskakują go w domu, przypadkowo zabija jednego z nich. Ucieka z miasta do Oksfordu. Tam odkrywa dziwne okienku w powietrzu... Nie mając nic do stracenia, przechodzi przez nie. Trafia do dziwnego świata, w którym poznaje znaną nam z poprzedniego tomu Lyrę.
Razem kontynuują swoje misje - odnalezienie odpowiedzi na pytanie czym jest Pył, a także próbę odnalezienia ojca Willa. Jednak, gdy Lyrze zostaje skradziony Złoty Kompas, tylko zyskanie tajemniczego magicznego noża pozwoli na jego odzyskanie...***

Książka wciąga równie mocno jak poprzednia. Pojawia się nowy bohater, bardzo istotny dla losów powieści. Na początku brakowało mi Lyry, a zwłaszcza jej dajmona, bo uwielbiam te wymyślone przez Pullmana dusze ludzi.

Jedyne co mnie w książce irytowało, to kwestie techniczne dotyczące Pyłu, struktur świata, itd. Nie mam umysłu technicznego i wręcz ślizgałam się po tych opisach, w kierunku dalszej akcji. A jej mimo wszystko sporo. Akcja jest wartka, przeskakuje z miejsca na miejsce, dzięki czemu czytelnik poznaje różne punkty widzenia i inne historie, nie tylko te związane z Lyrą i Willem.

Zakończenie jest zaskakujące i w takim momencie, że od razu chce się tomu trzeciego.

Nie mam weny na pisanie recenzji :)

Powiem tylko, że szczerze polecam tą książkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Czas przemija, wypowiedziane słowo pozostaje..."